Jak se jednou provždy zbavit strachu ze zubaře.

hike-shaw-Dqrlp6cMLkE-unsplash

Před nedávnem jsme našim followerům na instagramu položili otázku, zda se bojí zubaře a 41% nám odpovědělo, že ano. Samozřejmě existuje běžný strach ze zubaře a poté vyložená fóbie, při které musí být někdy uživatel i pod narkózou (tou trpí nějakých 5-15% populace).

72185833_787749204992118_844366402612625408_n

Jak se nejčastěji projevuje panický strach ze zubaře?

 • Vyhýbáte se záměrně návštěvě zubaře, i když dlouhodobě trpíte bolestí zubů.
 • Už při pouhém pomyšlení na zubaře je vám úzko.
 • Před plánovanou návštěvou zubaře nemůžete spát, jste roztěkaní.
 • Když už je vyšetření nevyhnutelné, jste jako na trní, v čekárně máte zrychlený tep a pocit, že nemůžete dýchat nebo že omdlíte.

Strach si většinou neseme z dětství

Většina pacientů potvrdí, že příčinou obav jsou jejich špatné zkušenosti z dětství. Neopatrný a nekomunikativní lékař, nepříjmené prostředí a ten zvuk vrtačky. Brrr... Je třeba přiznat, že ještě před dvaceti třiceti lety se při ošetření téměř nepoužívaly tišící prostředky a strach byl tak i opodstatněný. Dnes už je ale naštětí doba úplně jinde! Zubaři používají anestetika a zákroky tak prakticky nebolí. Moderní ordinace s příjemnou čekárnou také na psychyku pacienta působí lépe.

117817719_914971145681921_3739674888734675666_n

Jak z toho ven?

Vyhýbání se zubaři je začarovaný kruh, protože odkládáním se problémy horší a mohou vás dovést až na zubní pohotovost, kde zážitek může být zase nepříjemný a jen vám utvrdit, že zubaře je třeba se bát.

V první řade si vyberte zubaře, který je vám lidský blízký. Hledejte, zkoušejte a dejte dopředu najevo, že jste z návštěvy nesví, profesionální ordinace vám vyjde vstříct a pokusí se vám návštěvu co nejvíce ulehčit. Dobrý zubař navodí v ordinaci příjmenou atmosféru, protože i jemu se bude lépe pracovat s uvolňeným pacientem než s někým v křeči.

Co skutečně pomáhá?

 • Hlavní je komunikace. Nestyďte se zubaři říct, že se bojíte a požádejte ho o vysvětlení celého postupu, abyste věděli, co bude následovat a proč. Klidně už když se objednávate , sdělte, že budete chtít vše vysvětlit, aby si na vás doktor udělat dost času a nepospíchal k dalšímu pacientovi.
 • Proberte se zubařem dopředu možnosti úlevy od bolesti (tlumicí roztoky, injekce, analgosedace...).
 • Domluvte si se zubařem signál, kterým dáte najevo, že se necítíte dobře nebo že potřebuete přestávku.
 • Těsně před zákrokem se rozptylte nejakou oblíbenou činností. A slibte si nějakou odměnu za statečnost, třeba něco pěkného na sebe.!
 • Pamatujte, že alkohol na uvolnění nefunguje!
 • Někomu pomůže i doprovod parnera nebo přítele
 • Vemte si něco do ruky- antistresový míček, plyšáka, talisman... Hodně lidí uklidňuje mačkat něco v rukou.

Samozřejmě nepodceňujte preventivní péči a o zuby pečujte pravidelně. Na našem blogu najdete i další tipy, jak o zuby pečovat a jak je správně čistit.

 

KLIKNĚTE SEM A PROHLÉDNĚTE SI NAŠÍ NABÍDKU PRODUKTŮ NA ZUBY.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení